Հաստատվել է ՌԴ մարզերի հետ համագործակցության ենթահանձնաժողովի կազմը
Փետրվարի 10-ին Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի ընթացքում հաստատվել է ՌԴ մարզերի հետ համագործակցության ենթահանձնաժողովի կազմը:
Ենթահանձնաժողովը բաղկացած է 5 անդամից, որից 3-ը ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունից, մեկական անդամներ` ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան», ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություններից:
Ենթահանձնաժողովի նախագահ է ընտրվել Վաղարշակ Հակոբյանը:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ ԱՊՀ մասնակից պետությունների մոդելային միգրացիոն օրենսգրքի նախագիծը:
Հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը, կարեւորելով միգրացիային վերաբերող օրենսգրքի անհրաժեշտությունը, նշել է, որ հանձնաժողովը պատրաստակամ է աշխատել Կառավարության հետ` միասնական օրենք ունենալու համար:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության ղեկավար Արմեն Ղազարյանը տեղեկացրել է, որ ուսումնասիրվել է հանձնաժողովի միգրացիոն օրենսգրքի առաջարկը եւ նշել, որ ոլորտը կարգավորող օրենքները տարաբնույթ են, ԱՊՀ անդամ երկրներում միգրացիայի կարգավորումները եւս  խիստ տարբեր են, ուստի  նպատակահարմար չէ ունենալ միասնական օրենսգիրք:
Արմեն Ղազարյանը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին:
Միգրացիոն ծառայության ղեկավարն առաջարկել է բարձրացված խնդիրների լուծումները գտնել գործող օրենքներում:

Утвержден состав подкомиссии по сотрудничеству с областями РФ
10 февраля Постоянная комиссия НС по вопросам региональной и евразийской интеграции под председательством М.Мелкумяна на очередном заседании утвердила состав подкомиссии по сотрудничеству с областями РФ.
Подкомиссия состоит из 5 членов – 3 от фракции “Мой шаг”, по одному – от ППА и “Просвещенной Армении”.
Председателем подкомиссии избран В.Акопян.
Комиссия обсудила также проект модельного Миграционного кодекса государств-членов СНГ.
Председатель комиссии М.Мелкумян, подчеркнув необходимость указанного кодекса, отметил, что комиссия готова работать с правительством по разработке единого закона.
Глава Миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктур РА А.Казарян, проинформировав, что предложение комиссии по Миграционному кодексу изучено, отметил существенные различия в регулирующих сферу законах, миграционном регулировании в странах-членах СНГ и   в силу этого нецелесообразность создания единого Миграционного кодекса.